Telefon Şarjları Hakkında ki 3 Yanlış Bilgi

Telefon Şarjları Hakkında ki 3 Yanlış Bilgi

Merhabalar, aslında konuya girmeden önce yeni blog düzenimde neden ilk olarak mobil kategori ve telefon şarjları hakkında giriş yapmak istediğimi açıklamak isterim. Daha önce ki yazılarımdan ve çevremden tanıyanlar da bilirler sıkı bir Apple hayranıyım diyebilirim. Fakat üç gündür elimde General Mobile GM 5 Plus var ve bu cihazı aktif yaşantımda kullanıyorum.

Biliyorsunuz ki GM 5 Plus, Android One projesine dahil oldu ve saf Android kurulu bir şekilde geliyor. Beni en çok memnun eden kısmı da burası oldu diyebilirim. Google programları dışında diğer markalar gibi gereksiz hiç bir program ve yazılım kurulu değil. Bu nedenle son derece hızlı ve akıcı bir arayüze sahip diyebilirim. Cihaz hakkında ki incelemelerimi de sonra ki yazılarım da sizler ile paylaşacağım.

“Neden mobil kategorisi?” konusuna vermiş olduğumuz cevaptan sonra esas konumuza geri dönebiliriz. Biliyorsunuz ki özellikle yeni telefonlarda bir çok şarj etme hurafesi var. Bunlardan başlıcaları da; “-açtığın da şarjı tamamen bitir öyle tak ki dolsun.“, “– telefon şarj olurken kullanılmaz.” diye sıralanır gider.

Hele ki yakın geçmişte Samsung Galaxy Note 7’nin patlayan bataryaları ile iyice gündeme gelen bu telefon şarjları hakkında 3 yanlış bilgi yada 3 tane mit mevcut.

Telefon şarjlarında doğru seçim oldukça önemlidir.

Gelin bunları birlikte inceleyelim;

1. Telefon gece boyunca şarjda bırakılmaz. (Patlar matlar Allah korusun.. )

Bu durum yeni üretilen akıllı telefonlar için tamamen yanlış bilgi diyebiliriz. Evet, bu arkadaşlar isimlendirildikleri gibi o kadar akıllılar ki şarj işlemi tamamlandığı zaman akım çekimini keserek kendini şarj etmeyi bırakacaktır. Bu da oluşabilecek hasarları önlemenin önüne geçer.

2. Pil tamamen boşalmadan şarj edilmez.

Yok öyle bir şey bal gibi de edilir. Lityum piller de tamamen doldur boşalta gerek yoktur. Şarj etmek için pilinizi tamamen boşaltmaya gerek yoktur.

3. Telefon şarja takılı iken kullanılmaz.

Kullanılır, hiç bir sıkıntı olmaz. Batarya durumunu da etkilemez. Size de zararı olmaz. Tabii ki, Allah korusun oluşabilecek kötü durumlar da bunun tek sorumlusu da kullandığınız çakma yada ikinci kalite şarj aletleri olacaktır. Yani sorun telefondan değil şarj aletinden kaynaklı olacaktır.

 

Ahmet Kaplan

1987, İstanbul doğumlu. Front-End Developer.

Yorum ( 1 )
  1. Murat
    6 Temmuz 2017 at 08:27
    Cevapla

    Telefon şarja takılı kullanılırken ısı normal kullanımdan daha yukarı çıkar. Buda ısıdan genel anlamda uzak tutmamız gereken bataryayı olumsuz yönde etkiler.

Bir cevap bırakın